10X Girişimci Nedir?

10X Girişimci genç yaşlarında bir teknoloji girişimine başlamak isteyen komando girişimcilere tecrübelerimi aktardığım bir postadır.

Burada; kritik seçimlerimi, sonuçlarını ve ideal senaryoları paylaşıyorum. Sizler de gündemi doğru değerlendirip doğru zamanda doğru fırsatları okuyacaksınız.

Abone olarak siz de geçmiş yayınları okuyabilir, gündemden haberdar olabilirsiniz.

Komando Girişimci ol!

Komando girişimci, bu postanın okuyucularına verdiğim isim. Bu postanın okuyucuları diğerlerinin aksine kendilerini geliştirmek için bir adım atmış ve inisiyatif kullanmışlardır.

Başarılı bir komando girişimci;

  • Sektörünü çok iyi bilir, araştırmacıdır.

  • Gelir modelinden emin olmadan iş yapmaz, mantıklıdır.

  • Önemli her bilgiyi paylaşır, paylaşımcıdır.

  • Öğrendiklerini anında uygular, dinamiktir.

🕵️ Sektörünü çok iyi bilir, araştırmacıdır.

Bir işi çok hızlı bir şekilde büyütebilmek için için çalıştığınız sektörü, sektördeki diğer oyuncuları ve onların tecrübelerini en iyi şekilde bilmeniz gerekir. Eğer bu konuda bir fikriniz yoksa çok büyük bir ihtimalle başarısız olacaksınız.

🤑 Gelir modelinden emin olmadan iş yapmaz, mantıklıdır.

Gelir modeli belli olmayan işler büyük ihtimalle batacaktır ve bu uğurda harcayacağınız zaman, eğer çok büyük bir tecrübe kazanıp çok önemli insanlarla çalışmayacaksanız çöp olacak. 🗑️ Gelir modeli olmayan, ve matematikle açıklayamadığınız işlerden uzak durun.

Aylık 10.000 ziyaretçi => %3 toplantı dönüşümü => %10 ihtimalle satış => 30 satış x 10.000₺

Yaptığınız işin aylık getirisini bu tarz basit bir formülle ifade edebiliyor olmanız, sonucun da sizi tatmin ediyor olması gerekiyor.

🍕 Önemli her bilgiyi paylaşır, paylaşımcıdır.

Girişimcilik maceranız boyunca binlerce insanla iletişim kuracaksınız. İlerleyen dönemde edineceğiniz ticari sırları hariç tutarak, işle ilgili öğrenimlerinizi birlikte çalıştığınız insanlarla ve katıldığınız topluluklarda etkileşimde bulunduğunuz insanlarla paylaşmanız yeni fırsatlar yaratabilmeniz için çok önemlidir.

Girişimcilerin yolun başında kapıldığı en büyük yanılgı fikrim çalınacak yanılgısıdır. Eğer çok spesifik bir konuda bilimin sınırlarını zorlayarak yeni bir keşif yapmadıysanız muhtemelen aklınızdaki fikri dünyada 15 farklı kişi düşünüyor bunlardan 3 tanesi de yapmaya başlamıştır.

Fikirlerinizi akranlarınızla paylaşmanız ve olabildiğince dönüt almanız; fikrinizi geliştirebilmeniz, ve gerekli durumlarda geride bırakıp önünüze bakabilmeniz için önemlidir.

Zaten iş fikrinizi yeterince derinlikli düşündüyseniz anlattığınız insanlar sizin kadar işe hakim olmadığından muhtemelen bu işi sizin kadar iyi yapamayacaktır. Eğer bir iş fikrini yeterince derinlikli düşünmediyseniz getiri potansiyeli de o kadar berrak değilse sizin de yapmamanız daha iyi olabilir.

🚀 Öğrendiklerini anında uygular, dinamiktir.

Girişimciliğin büyük bir kısmı uygulamaktır, test etmek, değiştirmek ve tekrar uygulamaktır.

Okuduğunuz kitap & makalelerden, dinlediğiniz podcastlerden ve insanlardan aldığınız dönütler işinizi optimize etmenize fayda sağlayacaktır. Bunları asla ertelemeden en kısa sürede işinize entegre etmelisiniz.

Hızla aldığınız aksiyonlar çevrenizdekileri de etkileyecek, heyecanınızı körükleyecektir. Eğer işinizi tek başına yapmıyorsanız çevrenizdekileri motive etmek en önemli göreviniz olacak.

Umut Baran Zorlu kimdir?

Selam, bu benim fotoğrafım 👋🏻

Selam 👋🏻 ben Umut. İstanbul’da yaşıyorum ve Comparisonator isimli A.I. destekli bir futbol girişimim var. Beşiktaş Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği yönetim kurulunda başkan yardımcısıyım, ve Center for Democracy Research (CDR)’ın yazılım ekibini yönetiyorum.

8 yaşımdan beri kod yazıyor ve 12 yaşımdan beri bilfiil çalışıyorum. Genç yetenek.

Boğaziçi Üniversitesi’nde MIS (Yönetim Bilişim Sistemleri) okudum. Üniversite hayatım büyük bir kum havuzu gibiydi, birçok proje geliştirdim, birçok şirketin doğuşuna ve batışına tanık oldum.

Üniversiteyi 2. sınıfta ardımda bırakıp

Madem futbol își yapıyorum, futbolu memleketinde oynamak lazım.

diyerek İngiltere’ye yerleştim ve UBZ.creative’i kurdum. 4 ay sonra COVID’in tüm dünyayı sarmasıyla hiçbir yerde futbol oynanmadı ancak ben üniversiteye online olarak devam edebildim.

Bir gün ortağım Furkan Yağız beni aradı ve Türkiye’ye gelmem gerektiğini, burada bir ekip kurmamız ve işimizi Türkiye’de büyütmemiz gerektiğini söyledi.

2 gün sonra uçaktaydım, 19 gün sonra Furkanla ev tutup Moda’ya taşındık ve 3 ay sonra yatırım alıp işimizi büyütmeye başlamıştık bile.

Bu olanların üzerinden 3 yıl geçti, şu an futbol dünyasında Comparisonator’ı kullanmayanların sayısı kullananlardan daha fazla ancak profesyonel arenada şirketimizi duymayan kalmamıştır.

Bu yolculuğumda öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi bu Substack üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

9 Ocak 2024, İstanbul

10X Girişimci’yi olabildiğince anlatmaya çalıştım. Hoşuna gittiyse buradan abone olabilirsin! 👇🏻

Subscribe to 10X Girişimci

20'li yaşlarımda 2 şirket kurup €2.5m değerleme ile ilk yatırımımı aldım. Teknoloji sektöründeki tecrübelerimi ve gördüğüm fırsatları paylaşıyorum! 💼🚀

People

football data bender @ comparisonator / Raised at a €2.5m val. / Boğaziçi MIS